A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги"
Радомишльської міської ради

ПАЦІЄНТОРІЄНТОВАНА ПЕРВИННА МЕДИЧНА ДОПОМОГА У РАДОМИШЛЬСЬКІЙ ГРОМАДІ: РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЄКТУ (ЧАСТИНА ІІ)

Дата: 29.09.2023 10:31
Кількість переглядів: 12

Ми могли не починати, але не могли не почати. Бо колектив КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Радомишльської міської ради (КНП «Центр ПМСД») мав і має бажання та готовність змінюватися на користь пацієнтів. І, звісно, основою успішної адаптації системи управління якістю (СУЯ) закладу до філософії «клієнт у центрі», є наша команда – люди, які вмотивовані вдосконалюватись особисто та підтримувати колег у цей переломний період.

У попередній статті ми зупинилися на тому, що згідно з принципом пацієнторієнтованості «безперервність і наступність допомоги» важливо систематично підвищувати рівень професіоналізму та практичних навичок медичного персоналу КНП «Центр ПМСД». Це дозволяє вирішувати більшість питань пацієнтів на рівні первинної медичної допомоги (ПМД).

Якщо поглянути на формулу якості медичної послуги1, то першою з її 19-ти складових є ефективне лікування. А чим воно забезпечується? Насамперед, застосуванням медичних стандартів, наявністю відповідної кваліфікації медичного персоналу підприємства та безперервним підвищенням його професійних компетенцій.

Тому увесь проєкт «Пацієнторієнтована медична допомога – доступна кожному в Радомишльській громаді» (Проєкт) був насичений навчанням, тренінгами, опануванням нових знань і навичок, як лікарями/лікарками, так і медичними сестрами/братами КНП «Центр ПМСД».

Наші медики брали участь в 10-ти навчальних заходах, організованих онлайн і офлайн у межах грантової програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Розширення послуг, покращення якості та пацієнторієнтованості у закладах ПМД»: 1) 10 працівників – у тренінгу «Роль первинної ланки в освіті громад, вчасному виявленні ВІЛ/СНІДу та туберкульозу та супроводі людей з ВІЛ та туберкульозом»; 2) 9 працівників – у тренінгу «Що потрібно знати про психічне здоров’я на первинці; прості інструменти для роботи з психічним здоров’ям»; 3) 8 працівників – у тренінгу «Як лікарю шукати доказову інформацію для своєї практики. Групи рівних – сучасний формат БПР для медичних працівників»; 4) 9 працівників – у роботі 2-денного тренінгу «Ведення вагітності на первинці»; 5) 9 працівників – у тренінгу «Медична сестра з розширеними повноваженнями – не фантазія, а реальність»; 6) 3 працівники – у тренінгу «Розширення методів діагностики та лікування (отоскопія, дерматоскопія)»; 7) 3 працівники – у тренінгу «Пацієнторієнтованість»; 8) 3 працівники – у тренінгу «Розвиток навичок самодопомоги у пацієнта; 9) 3 працівники – у тренінгу «Паліативна допомога»; 10) 3 працівники – у тренінгу «Легеневі захворювання (спірометрія, пікфлоуметрія), підбір інгаляційної терапії».

Разом з тим, 23 медики посилили свої компетентності щодо ведення пацієнтів з ВІЛ/ТБ на тренінгу, замовленому у межах Проєкту.

Відтак, у межах Проєкту маємо доволі непоганий поступ фаховості персоналу КНП «Центр ПМСД». Професійне навчання пройшли усі 56 медичних працівників, а найвмотивованіші нарощували свою майстерність у декількох напрямах. У результаті маємо 75 сертифікатів, що підтверджують рівень отриманих медпрацівниками знань і навичок.

Не можемо оминути збільшення ролі медичної сестри/брата у наданні своєчасних та якісних послуг ПМД. Це має особливе значення у трансформаціях, яких нині зазнає КНП «Центр ПМСД». Адже середній медичний персонал – це висококваліфіковані фахівці, які можуть вирішувати проблеми пацієнтів пліч-о-пліч з лікарями загальної практики і бути рівноправними учасниками команди «сімейний лікар – медична сестра».

У зв’язку з цим, у Центрі вперше розроблені та пілотовані три кейси з розширеними професійними функціями медичної сестри/брата: Кейс 1. Проведення долікарського огляду медичною сестрою/братом; Кейс 2. Телемедичне консультування медичною сестрою/братом; Кейс 3. Грудне вигодовування.

Це підсилило професійність і впевненість середнього медичного персоналу у наданні медпослуг та відчуття особистого внеску у загальну користь роботи закладу, а також допомогло розвантажити лікарів задля приділення ними більшої уваги складнішим пацієнтам.

Водночас, дійшли колективного рішення щодо нагальної потреби у стандартизації й убезпеченні інформаційної системи КНП «Центр ПМСД» та запланували відповідні заходи: навчання персоналу компетенціям кібербезпеки та кібергігієни (у ІV кварталі 2023 року); розробку Положення про безпеку інформації (у ІV кварталі 2023); створення бази даних загальної інформації Центру (протягом 2024 року).

Про результати Проєкту і постпроєктні кроки ми поділилися з колегами з інших закладів ПМД на регіональному круглому столі з обміну досвідом «Пацієнторієнтована медична допомога – доступна кожному в громаді»2. Цей захід відбувся під завершення Проєкту, 26 вересня 2023 року. Він проходив безпосередньо у приміщенні КНП «Центр ПМСД», щоб запрошені учасники змогли відчути оновлену «немедичну» атмосферу закладу та оцінити усі видимі зміни простору.

Круглий стіл традиційно почали з урочистостей. Медиків Житомирщини та всіх присутніх привітала головна лікарка КНП «Центр ПМСД» Ніна Ляшевська. До учасників заходу звернувся з мотивуючим словом міський голова Радомишльської громади Володимир Тетерський.

Надалі круглий стіл продовжився сесією «Управління змінами» у форматі доповідей. Представниця проєкту USAІD передала вітання від команди HRS3, висловила захоплення успіхами і планами КНП «Центр ПМСД», а також розкрила цілі грантової програми RFA#34 «Розширення послуг, покращення якості та пацієнторієнтованості у закладах ПМД», за якою реалізовувався Проєкт. Ніна Ляшевська виголосила промову і неймовірну подяку всьому колективу КНП «Центр ПМСД», залученим проєктним консультанткам з громадської організації «Глобальний погляд» та запросила учасників до інтерактивної дискусії «Управління змінами в Центрі ПМСД. Виклики та шляхи їх подолання». Оксана Роспопа, лікарка-терапевтка АЗПСМ м. Радомишль доповіла про переваги впровадження СУЯ в закладі ПМД. Марина Василенко, заступниця головної лікарки КНП «Центр ПМСД», презентувала доповідь «Пацієнторієнтованість – максимальна відповідність очікуванням пацієнтів».

Після доповідей перейшли до інтерактиву «Відкритий досвід». Учасники заходу мали можливість розпитати команду Проєкту про нюанси, особливості, поради до впровадження окремих складових СУЯ чи реалізації принципів пацієнторієнтованості у закладі ПМД. Було запропоновно п’ять інтерактивних секцій: 1) «Школа пацієнта» – дбайте про своє здоров’я разом із нами!», модерувала головна медична сестра КНП «Центр ПМСД» Галина Несененко; 2) «Рівноправні учасники команди «сімейний лікар – медична сестра», модерувала заступниця головної лікарки КНП «Центр ПМСД» Марина Василенко; 3) «Зворотній зв’язок з пацієнтом як дієвий інструмент для підвищення якості надання ПМД», модерувала старша медична сестра КНП «Центр ПМСД» Раїса Макарчук; 4) «Бухгалтерський супровід грантових проєктів», модерувала головна бухгалтерка КНП «Центр ПМСД» Валентина Старжинська; 5) «Ефективна зовнішня комунікація та брендинг», модерувала консультантка з комунікацій у Проєкті Наталія Мирошніченко.

Тож, 7 місяців настирливої, забарно̒ї роботи колективу КНП «Центр ПМСД» і маємо яскраве перезавантаження командного «інтерфейсу», його оновлення до «пацієнторієнтованої версії» та поступальний рух до впізнаваності нашого турботливого бренду «трьох сердець» – медичного працівника, пацієнта та його родини.

Цю публікацію підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки». Відповідальність за зміст цього допису, який необов'язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001

  1. Якість медичної послуги = Ефективне лікування + Зрозумілість пояснень + Турботливість + Врахування історії пацієнта + Вміння передбачати + Відкритість до нового + Вміння заспокоїти + Людяність + Доброзичливість + Вихованість + Позитивність + Уважність + Любов до роботи + Доступність + Відсутність черг + Швидкість реакції + Зручність запису на прийом + Точність + Економія часу // Кращі практики управління медичним закладом. Посібник / Проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Київ, 2021. – С. 101.
  2. Одним із найефективніших методів посилення управлінської спроможності та підвищення якості є саме обмін досвідом та поширення найкращих практик за принципом «рівний–рівному». // Центри передового досвіду первинної медичної допомоги. Посібник / Проект USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Київ, 2020. – С. 126
  3. Команда проєкту USAID Health Reform Support «Підтримка реформи охорони здоров’я».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора